• نویسنده: دکتر علی کربلائی
  • منتشر شده در ۱۶ آذر ۱۳۹۸

  • زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

خیانت در همسران از ابعاد گوناگون

مقاله ترجمه شده در مورد انواع خیانت توسط دکتر علی کربلایی روانپزشک

خیانت در همسران می تواند ابعاد گوناگونی داشته باشد. این مقاله برگرفته از مطالعه جدیدی با تمرکز بر یک جنبه ناشناخته اما رایج در پنهانکاری های رابطه است که توسط دکتر علی کربلایی روانپزشک ترجمه شده است.

به نظر میرسد که همه زوج هایی که در روابط طولانی مدت هستند .به طور طبیعی اسراری دارند که از یکدیگر پنهان می کنند. مثلا ممکن است ترجیح دهید شریک زندگی تان متوجه نشود شما در حال پیام دادن به یک همکار یا همسایه درباره مسائل روزمره هستید. که البته گاهی ممکن است اندکی شخصی تر شود. قطعا شما ترجیح می دهید شریک زندگی تان چیزی از این پیام ها نداند.

از نظر فنی این یک “خیانت” نیست زیرا هیچ اتفاق جنسی بین شما اتفاق نمی افتد. اما همیشه این نگرانی وجود دارد که شریک زندگی تان این ارتباط را به عنوان نوعی خیانت تفسیر کند.

اشکال ظریف خیانت:

اشکال دیگر خیانت ممکن است خیلی ظریف تر به نظر برسند، مانند تمایل شما به خریدهای آنلاین بیش از حد نیاز و تخفیف های وسوسه انگیز که شما را وادار به خریدهای پنهانی میکند. شما راهی پیدا کرده اید که شواهد مالی را از شریک زندگی خود مخفی نگه دارید. اما اگر رابطه شما کاملاً صادقانه باشد، هیچ دلیلی برای پنهان کردن زیاده روی های خود ندارید.

خیانت در همسران
خیانت در همسران

خیانت مالی می تواند شکل های دیگری به خود بگیرد: 

عدم افشای اطلاعات مالی در زوجین تبدیل به یک موضوع کاملا معمول تبدیل شده است. مطالعه ای در دانشگاه می سی سی پی جنوبی توسط ژانفرا و همکارانش نشان داد چگونه خیانت های مالی در روابط همسران در الگوهای بزرگتر خیانت جای میگیرد. از نظر نویسندگان این مطلب اگرچه آماری از تعداد دفعات جر و بحث های مربوط به امور مالی بین زوجین وجود ندارد، اما مطالعات نشان می دهند که مسائل مالی میتوانند منجر به طلاق شوند. حتی تحقیقات پیشین نشان میدهد مسایل مالی میتواند حتی از مسائل جنسی و قانونی بین زوجین بسیار مهم تر باشد.

خیانت مالی ترکیبی مخرب از فریب، پنهانکاری و بی اعتمادی است. ژانفرا و همکارانش معتقدند در حدود یک سوم از ازدواجها رفتارهایی از قبیل مخفی کاری در خرید اجناس و یا دروغ گفتن در مورد قیمت اجناس خریداری شده دیده می شود. حتی دروغ های کوچک مصلحتی در این زمینه می توانند منجر به بی اعتمادی و در نهایت از هم پاشیدگی روابط شوند. بنابراین اگر شما (یا شریک زندگیتان) در این گروه قرار دارید و می خواهید رابطه خود را حفظ کنید، لازم است این مشکل را جدی بگیرید.

ژانفرا و همکارانش همچنین اعتقاد دارند که مدیریت مسائل مالی موضوعی فراتر از پول است. بسته به تجربه خود ممکن است بتوانید تأیید کنید که مدیریت مسائل مالی شامل مفاهیم گسترده ای چون تعهد (وفادار ماندن)، اعتماد (اعتقاد به اینکه می توانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید)، قدرت (چه کسی خرید را کنترل می کند)، و کنترل (اینکه در نحوه هزینه کردن پول حرفی برای گفتن دارید) است.

در یک مطالعه در دانشگاه می سی سی پی جنوبی، از بین ۴۱۴ فرد متاهل تعداد ۱۸۲ نفر انتخاب شدند. این مطالعه در بین افرادی که ازدواج کرده اند انجام شده است. چرا که پیوندهای حقوقی که در ازدواج وجود دارد، مفهوم متفاوتی (از آنچه ممکن است در رابطه دوستی یا همزیستی وجود داشته باشد ) دارد. پاسخ هایی که برای تجزیه و تحلیل انتخاب شده است همگی از یک بررسی کمی آنلاین برگرفته شده است. متوسط طول ازدواج در بین نمونه ها ۱۴ سال، مدت زمان ازدواج افراد بین ۲ تا ۳۲ سال و ۷۱٪ از پاسخ دهندگان زن بوده اند.

آمار پرسشنامه خیانت مالی:

پرسشنامه خیانت مالی مورد استفاده در این تحقیق، شامل طیف وسیعی از رفتارها از مخفی کردن خریدها و باز کردن کارت اعتباری بدون اطلاع همس، دروغ گفتن برای پرداخت بدهی، قمار، هزینه کردن پول برای عضویت در سایت های مستهجن یا “کلوپهای آقایان”، تا صرف پول برای فرزندان بدون اطلاع به همسر و حتی ورشکستگی می شد. پاسخ دهندگان همچنین در مورد چگونگی تصمیم گیری و اداره امور مالی منزل و در مورد اینکه آیا تا به حال به همسر خود در مورد پول دروغ گفته اند یا نه، به سوالاتی پاسخ دادند. دیگر سؤالات شامل سایرانواع خیانت در رابطه مانند گذراندن وقت با اشخاص دیگر بدون اطلاع همسر بود.

حال از خود بپرسید که شما چگونه خود را در مسئله خیانت مالی ارزیابی می کنید. آیا تا به حال برای جلوگیری از دعوا و مشاجره در مورد پول دروغ گفته اید؟ اگر چنین است پس شما با ۴۱٪ نمونه ها وضعیت مشابهی دارید. اگر تا به حال فقط به این دلیل که دلتان خواسته پول خود را خرج کرده اید، پس شما مانند ۲۹ ٪ افرادی هستید که در این تحقیق درباره خیانت مالی شرکت کرده اند.

در این پژوهش تنها ۱۱% افراد اعلام کردند که هرگز خیانت مالی انجام نداده اند. بر اساس این مطالعه تقریبا غیر ممکن است که هرگز با شریک زندگی خود در مورد مسائل مالی بحث نکرده باشید. در حقیقت بیش از سه چهارم افراد گفته بودند چنین مشاجراتی را قبلا تجربه کرده اند. مهمترین مشاجرات در مورد انجام هزینه های شخصی (۲۸%) و بدهی های مربوط به کارت اعتباری (۱۴%) بوده است.

آمار پرسشنامه خیانت جنسی:

اما پنهانکاری ها و مشاجرات مالی تنها عامل خیانت بین زوجین نبوده است. یک سوم افراد شرکت کننده اعتراف کرده اند که بدون اطلاع همسر خود با کسی قرار گذاشته و با وی قهوه یا غذا صرف کرده اند.۳۰% افرادی که سر قرار حاضر شده بودند بدون اطلاع به همسران خود به بار رفته و ۱۵% به نوعی در روابط جنسی نیز درگیر شده بودند. تقریباً یک سوم کسانی که وقت خود را با شخص دیگری گذرانده بودند (معادل کمتر از ۱۰٪ نمونه) گزارش داده اند که با دوست سابق خود قرار گذاشته اند. و یا در یک رابطه همزمان بوده اند. علیرغم همه این موارد اکثر پاسخ دهندگان (۷۷٪) گزارش دادند که تصمیمات مالی را با همسران خود در میان می گذارند. و کمی کمتر از نیمی از افراد با همسران خود حساب های بانکی مشترک داشتند. و صورتحساب های خود را مشترکا پرداخت می کردند.

اهمیت شفافیت بین زوجین:

ممکن است فکر کنید که دروغ های مصلحتی گاه و بیگاه مالی یا حتی ملاقات های مخفیانه با شخص دیگر، خطر چندانی برای رابطه شما به وجود نمی آورد. در واقع محققین این مطالعه خاطرنشان می کنند که “ندادن گزارش لحظه به لحظه در طول روز به همسر یک امر کاملا عادی محسوب می شود”.

با این حال بین شفافیت بیش از حد و مخفی کاری (مالی یا غیر مالی) که میتواند باعث از بین رفتن اعتماد میان زوجین شود، مرز ظریفی وجود دارد. بنابراین محققین به زوجین توصیه می کنند بکوشند با شفاف سازی مالی بین خود به بازسازی روابط خود بپردازند.

 شما بایستی صریح و آشکار با شریک زندگی خود صحبت کنید. انتظارات و اهداف مشترک را تنظیم کنید. از جملات مثبت و غیر سرزنش آمیز استفاده کنید. اطلاعات مالی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. و درمورد محدودیت های هزینه کردن با یکدیگر به توافق برسید. همچنین میتوانید “جلسه ماهانه” ای برای صحبت در مورد وضعیت مالی خود ترتیب دهید. چنین روشهایی در روانشناسی برای کاهش استرس هنگام صحبت با شریک زندگی خود در مورد مسائل مالی موثر شناخته شده است.

بطور خلاصه، سنگ بنای رضایتمندی در رابطه زناشویی برپایه تعهد، احترام و تقسیم قدرت بین زوجین است. پس با ایجاد صداقت مالی بهترین سیاست زندگی مشترک خود را پایه گذاری کنید.

دیدگاه‌های کاربران
هنوز دیدگاهی ارسال نشده است!
دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *