• نویسنده: دکتر علی کربلائی
  • منتشر شده در ۴ بهمن ۱۳۹۷

  • زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

قوانین خانواده و اهمیت قانونمندی

مصاحبه دکتر علی کربلایی در مورد قوانین خانواده و اهمیت قانونمندی با برنامه تلویزیونی “همیشه خونه”.

 قوانین خانواده و اهمیت قانونمندی

قوانین خانواده برای چیست؟ بهتر است حرف هایم را با تعریفی از سلامت شروع کنم. امروزه برای سلامت یک تعریف مطلق در نظر نمی گیرند. ما در واقع یک فرد سالم مطلق نداریم. متخصصین طیفی را برای سلامت قائل هستند. در یک سر این طیف سلامت مطلق وجود دارد که در واقع نداریم. و طرف دیگر بیماری و مرگ است. همه ما آدم ها جایی بین این دو طیف هستیم. وظیفه ما پزشکان این است که آدم ها را به سمت سلامت سوق بدهیم و از بیماری دور کنیم. یکی از مهمترین حوزه هایی که در بحث سلامت می شود به آن پرداخت، بحث سلامت روان است. پیش قراول اقداماتی که برای افزایش کیفیت زندگی  انسان ها انجام می دهیم می تواند در حوزه سلامت روان باشد.

در مورد سلامت روان یکی از مهمترین حوزه هایی که می توانیم در موردش کار کنیم، نهاد خانواده است. چون همه ما در بستر خانواده رشد و نمو پیدا می کنیم و به بلوغ جسمانی و فکری می رسیم. بلوغ جسمانی دست ما نیست، اتفاق می افتد و اجتناب ناپذیر است. اما بلوغ فکری تنها در سایه بالغ بودن والدین و سالم بودن شخصیت آن ها است. در این راستا وضع قوانینی که در حوزه فرزندپروری و در زیر سایه یک فرزندپروری موفق وضع می شود بسیار مهم است.

این خیلی مهم است که ما بتوانیم قوانینی را در خانواده وضع کنیم. بچه هایی که در خانواده بزرگ می شوند در آینده قرار است وارد جامعه ای شوند که پر از قانون، پر از قانونگذار و پر از مجری قانون است. چه بهتر که قانونگذاری و اجرای قانون را در حضور والدین شان که دوست شان دارند تمرین کنند. تا در آینده وقتی وارد جامعه، زندگی و ازدواج می شوند دچار مشکل نشوند.

قوانین خانواده
قوانین خانواده

بسته های پیشنهادی دکتر علی کربلایی به عنوان روانپزشک:

در اینجا چند تا از بسته های پیشنهادی بنده به عنوان روانپزشک برای قوانین خانواده ارائه  میشود: نهاد خانواده حداقل از یک والد و یک فرزند تشکیل شده است. در حوزه خانواده باید قوانینی باشد که کل خانواده را دربرگیرد. خانواده باید بنشیند و در حضور بچه ها قوانین را وضع کند بنویسد و در جایی نصب کند تا همه ببینند. یک قانون بسیار مهم که همه خانواده را دربرمیگیرد غذا خوردن است، مهم ترین جایی که خانواده را طول روز در کنار هم جمع می کند میز غذاست. ضرب المثلی قدیمی می گوید:

A family who eats toghether stays together.

یعنی خانواده هایی که با هم می خورند با هم می مانند. بنابراین خوب است که حتی الامکان قانون بگذاریم که با هم غذا بخوریم. یعنی اعضای خانواده دور هم جمع باشند و به سطحی از آرامش برسند و غذایشان را بخورند. این آرامش در گرو این است که همه اسکرین ها خاموش باشد. یعنی همه مانیتورهای دیجیتال مانند تلویزیون و موبایل را خاموش کنند. و اعضای خانواده دور هم جمع باشند.

تحقیقات نشان داده که خانواده هایی که حداقل ۵ نوبت در هفته وعده های غذایی شان را با هم خوردند، بچه هایشان کمتر به سمت سیگار، مشروبات الکلی و داروهای غیر مجاز رفتند. و نمره های بالاتری را در مدرسه کسب کردند. بنابراین خیلی مهم است که ما این لحظه را در مورد غذا خوردن از دست ندهیم.

قوانین در روابط زن و شوهر:

حریم شخصی

در حوزه قوانین خانواده در مورد زن و شوهر هم قوانینی وجود دارد. این روزها شاهد هستیم در مورد موبایل، زن و شوهر ها می گویند موبایل مثل مسواک است و یک وسیله شخصی است. زن و شوهر باید بنشینند و یک بار برای همیشه برای این موضوع قانون بگذارند. آن ها باید باهم قرار بگذارند که پسورد یکدیگر را داشته باشند و یا نه.  حتی ممکن است خانواده هایی باشند که با نداشتن پسورد هم راحت باشند و در زندگی مشکلی نداشته باشند.

اما توصیه ما روانپزشکان چیست؟ ازدواج و زندگی مشترک بر پایه شفافیت و صداقت بنا نهاده شده است. بنابراین باید بین حریم شخصی و مخفی کاری تفاوت قائل شویم. وقتی پسورد آقا را خانم نداشته باشد و بالعکس این مصداق مخفی کاری است. در زندگی مشترک  باید شفافیت وجود داشته باشد و همسران باید پسوردها را بدانند. زن و شوهر می تواند در حضور هم به شبکه های اجتماعی بروند. ولی سرک کشیدن به گوشی همسر در مواقعی که همسر حضور ندارد پسندیده نیست.

دعوای زن و شوهر

مورد دیگر مشاجره بین زن و شوهرهاست. مشاجره و دعوا اجتناب ناپذیر است. قطعا اتفاق می افتد.  وقتی مشاجره اتفاق می افتاد بعضا بعضی از زن و شوهرها قهر می کنند. قهر کردن یک مکانیسم دفاعی است. مخصوص بچه هاست و یک رفتار بچه گانه محسوب می شود. باید قهر کردن را کنار بگذاریم و مثل دو تا فرد بالغ عمل کنیم. قانون هایی که ما برای این مواقع می گذاریم چه مواردی است:

وقتی مشاجره می شود تا وقتی که همسران بخواهند به حالت عادی خود برگردند یک قهر نسبی و سنگین بودن رفتار وجود دارد. در نتیجه قانون هایی باید وضع کنند:

ناهار نپختن و شام نپختن و ناهار و شام نخوردن نباشد. جدا کردن محل خواب نباشد. سلام و خداحافظی مثل قبل اتفاق بیافتد. قهر کردن و رفتن به خونه کسی نداریم. کسی خارج از این خانواده در مورد موضوع دعوای ما نباید اطلاع پیدا کند. کشاندن موضوعات کهنه ممنوع است و فقط باید در مورد موضوع الان صحبت کنیم.  توهین کردن، توهین کردن به خانواده طرفین و فحاشی و به کار بردن الفاظ رکیک ممنوع است.

قهر زن و شوهر
قهر زن و شوهر

قسمت اصلی بحث قوانین خانواده در مورد فرزندپروری و وضع قوانین برای کودکان است. در مقاله بعدی به این موضوع پرداخته می شود.

نویسنده: دکتر علی کربلایی

روانپزشک تهران

دیدگاه‌های کاربران
هنوز دیدگاهی ارسال نشده است!
دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *